S vítáním podzimu se nemění jen listí; vaše kůže také. Zatímco podzimní počasí může vybízet k venkovním aktivitám, vaše pokožka si zachovává méně vlhkosti kvůli chladnějšímu a suššímu vzduchu. Totéž se děje uvnitř, protože teplo stoupá a stoupá.
Mezi klíčové příznaky „podzimní pleti“ patří suchost, matný a nažloutlý odstín pleti, sluneční skvrny, šupinatění a podráždění, stejně jako vzplanutí některých chronických stavů. Vaše pleť však může zůstat krásná a zářivá, pokud s ní budete správně zacházet a provedete drobné úpravy svého kosmetického režimu, abyste zohlednili změnu ročních období. Během podzimu potřebuje pokožka extra výživu a ochranu. Tři věci, které by měl každý udělat pro ochranu své pokožky na podzim, zahrnují pít hodně vody, aby zůstala hydratovaná, před odchodem ven nanést hydratační krém , aby měla čas se vstřebat, a nadále používat opalovací krém s SPF alespoň 15.
Podzim představuje zvláštní výzvy pro obličej, tělo, ruce, nehty a nohy. Pokračujte ve čtení, abyste získali přehled o tom, jak zacházet s každou oblastí.
- Obličej/hlava
- Tělo
- Ruce/paže
- Nehty
- Nohy
Obličej/hlava
I přes ubývající slunce je na podzim stále klíčové používat opalovací krémy. A hydratace je důležitější než kdy jindy, bez ohledu na typ pleti. Ve skutečnosti i mastná pleť potřebuje hydratační krém. Lidé se seboreou neboli lupy mohou zažít podzimní vzplanutí. Toto chronické zánětlivé kožní onemocnění je častější u mužů než u žen a postihuje až 3 procenta populace. Lze ji kontrolovat mytím speciálními mýdly a šampony nebo lokálními steroidy. Pokud se seborea nezlepší nebo se zhorší, dermatolog může poskytnout další léčbu.
Tělo
Hydratační krém, který se aplikuje, když je tělo po koupeli mírně vlhké, je jednou z hlavních věcí, které můžeme udělat pro zlepšení stavu a pocitu z naší pokožky. Tělový olej nebo krém by měl být aplikován na celé tělo se zaměřením na hrubá místa včetně loktů, kolen a chodidel. Hydratační krémy s alfa hydroxy kyselinou pomáhají exfoliovat vnější vrstvu pokožky. Cvičení je také dobrým hydratačním prostředkem, protože pot poskytuje přirozený způsob uvolňování toxinů.
Někteří lidé mohou na podzim zaznamenat vzplanutí onemocnění, jako je lupénka nebo ekzém/atopická dermatitida.
Psoriáza je chronické onemocnění imunitního systému, které se objevuje na kůži, obvykle ve formě silných, červených, šupinatých skvrn. Podle National Institutes of Health má lupénku až 7,5 milionu Američanů. Existuje mnoho volně prodejných léků na léčbu lupénky a léků na předpis. Váš lékař vám může pomoci najít ten správný.
Atopická dermatitida neboli ekzém má za následek škrábání, které může vést k zarudnutí, otoku, popraskání, „stékání“ čiré tekutiny, krustování a šupinatění kůže. Tvoří se intenzivně svědivé skvrny, které mohou být rozšířené nebo omezené na několik oblastí. Mezi 10 a 20 procenty lidí na celém světě se rozvine atopická dermatitida, což z ní činí nejčastější typ ekzému. Ekzém by měl být léčen dermatologem pro přesnou diagnózu a vhodnou léčbu včetně medikace v kombinaci se změnou životního stylu. Může existovat specifický alergen, který může dermatolog přesně určit, aby pomohl ekzém zlepšit.
Ruce/paže
Poškození sluncem v průběhu let může mít za následek lokalizované skvrny hyperpigmentace, které se objevují na nejvíce exponovaných částech těla – obecně na rukou, ramenou a obličeji. Tyto ploché, šedé, hnědé nebo černé skvrny, známé jako stařecké nebo jaterní skvrny, jsou neškodné a nevyžadují léčbu. Ale protože mohou být zaměněny s rakovinným bujením, jakákoli nová znaménka by měla být zkontrolována lékařem. Z kosmetických důvodů lze stařecké skvrny někdy zesvětlit přípravky na bělení kůže nebo zcela odstranit pomocí laseru. Prevence stařeckých skvrn pobytem mimo slunce a používáním opalovacích krémů však může být nejjednodušší způsob, jak se těmto skvrnám vyhnout.
Dalším běžným kožním onemocněním, které může vzplanout na podzim, je keratóza pilaris, která se skládá z hrubých skvrn a malých hrbolků podobných akné, obvykle na pažích a stehnech. Ve skutečnosti se keratóza pilaris může během letních měsíců zlepšit, ale později se zhorší, když se změní počasí. Tento stav není vážný, ale je obtížně léčitelný. Léky na předpis a opatření pro péči o sebe, včetně udržování vlhkosti pokožky, mohou zlepšit vzhled vaší pokožky. Ačkoli je u malých dětí běžná keratóza pilaris, může se objevit v jakémkoli věku. Často se keratóza pilaris postupně sama upraví.
Nehty
Není neobvyklé, že nehty na podzim začnou praskat nebo se loupat. Řešením je obvykle vyhýbání se drsným mýdlům a častějšímu používání hydratačních krémů .
Nohy
Hlavním problémem spojeným s pokožkou nohou na konci léta jsou suché, popraskané paty způsobené nošením bot s otevřenou hřbetem v létě. Problémy s popraskanou patou mohou být relativně mírné, se suchou nebo šupinatou kůží, až velmi těžké a bolestivé, s tvrdou kůží a hlubokými trhlinami, které jsou náchylné ke krvácení a znepříjemňují chůzi.
Popraskané paty lze zlepšit péčí o chodidla pomocí přírodního peelingu a pemzy k odstranění odumřelé kůže a hydrataci vysoce koncentrovaným změkčujícím základem, vazelínou nebo léčivým přírodním olejem, jako je olivový nebo sezamový, močovina. nebo alfa hydroxy kyselina. V odolných případech mohou být vyžadovány některé krémy na předpis. Pokud má člověk určité kožní onemocnění, jako je lupénka, drhnutí se nedoporučuje.
Zatímco mnoho lidí se těší na osvěžující, chladný podzim po dlouhém horkém létě, je důležité si uvědomit, že s vaší pokožkou je třeba zacházet jinak, jak se mění roční období. Pravidelnou změnou kosmetiky a péče o pleť v závislosti na počasí a udržováním úzkého kontaktu s dermatologem může vaše pleť vypadat krásně po celý rok.